24 серпня 2023 року у Харківський музично-театральній бібліотеці відкрилась дитяча виставка під назвою «Незламні». Вона приурочена до Дня Знань, який по традиції відзначається 1 вересня.  Виставка демонструє  роботи учнів Височанської Школи Мистецтв, які створені у повоєнний час в умовах постійного емоційного напруження й загрози фізичного знищення. Це час, коли підсвідомість рефлексує й головним завданням є збереження ментального здоров’я. А творчість береже та лікує…  Виставку «Незламні» підготували чудові майстрині, жіночки, що дуже люблять дітей, свою справу, творчість –  Олена Кравчинська і Альона Шарапова.

Через мистецтво діти висловлюють свої емоції, а інколи це навіть і «ліки» для душі. У воєнний час особливо важливо дати їм виплеснути все, що в них у серці. Але діти все одно все бачать яскраво і позитивно. І саме гарні малюнки, вироби з паперової пластики та фітодизайну маленьких художників наповнені яскравими фарбами, дитячими враженнями та безмежною творчою фантазією. Саме таким вони бачать цей складний для них і не завжди радісний світ.

Заклад, в якому вчаться діточки, добре знають в Харкові та області. КЗ «Височанська Школа Мистецтв Височанської Селищної Ради Харківського району Харківської області» була заснована у 1989 році 1 вересня. На цей час  вона належить Височанський громаді, яка охоплює селища Виокий, Покотилівка, і Бабаї. Освітній процес у школі проводиться за музичним, хореографічним й образотворчим напрямами. Заклад очолює дуже творча особистість із активною життєвою позицією – Пакош Лариса Миколаївна.

І ще кілька слів хочеться написати про тих, хто завжди поруч   –-  про викладачів, які  безпосередньо навчають та передають свої знання дітям.

Альона Шарапова, викладач, з  2012 року працює у Височанській школі мистецтва, де розкриває учням таємниці образотворчого мистецтва. Протягом своєї творчої діяльності винайшла авторську техніку декорування, з якої ви можете познайомитися на виставці «Незламні». Вона є творчою особистістю, яка і в цей складний час зберігає наш український світ, не даючи йому звільнитись.

Олена Кравчинська… Майстриня на всі руки. Практикує писанкарство та валяння. У 2018 р. атестована Національною спілкою майстрів народного мистецтва України – майстер народного мистецтва з писанкарства. Вона з дитинства цікавиться українськими звичаями та традиціями. Зокрема, вишивкою, якої її навчила бабуся Катерина Йосипівна. В 11 років вперше вишила з бабусею сорочку. З 15 років керує гуртком-факультативом прикладного мистецтва у СШ №73. З цим захопленнямм майстриня у подальшому житті пов’яже свою професію.  За першою освітою пані Олена вишивальниця – кружевниця-квіткарка.

По отриманні другої освіти, культурологічної, у ХДАК,  Олена переходить на новий етап своєї творчості. У 2003 році вона знайомиться з майбутньою наставницею  з писанкарства – Аллою Овчаренко. Поступово опановує майстерність розпису яєць. Пані Олена у своєй творчості використовує традиційну техніку розпису яєць. Візерунки робить за допомогою писачка та воску. Орнамент може бути різноманітним: геометричні фігури, елементи рослинного та тваринного світу.

З технікою валяння майстриню познайомила Хоменко Віра у 2006 році . Олена Кравчинська розповідає, що техніка валяння дозволяє кожному автору бути оригінальним та вносити свою родзинку. Головне, аби вовна була якісна та у процесі роботи  була добре виваляна. З 2010 року Олена працює з вовною й постійно вдосконалюється. У 2020 році в галереї «Мистецтво Слобожанщини» відбулась виставка художніх робіт валяних з вовни Олени Кравчинської та її учнів на тему «Готуй сані влітку». Стосовно долі цього виду мистецтва в Україні, у майстрині є мрія про фінансову підтримку державою  майстрів, про створення професійного учбового закладу саме з народного мистецтва.

В них є творче кредо, що надихає на творчість – «Немає Нічого Неможливого», а професійна порада початківцям звучить так – «Ніколи не здаватися!»

Чекаємо вас  на себе та бажаємо насолоди від просмотру виставки та натхнення!