У Львові відбулася важлива подія. Харківська резиденція “Слово” спільно з культурними менеджерами Веронікою Скляровою і Олександром Фоменком, за підтримки Львівської міської ради організувала виставку «Курбас. Майстерні». Експозицію розмістили на першому поверсі в Артцентрі “Дзиґа”. В її основі стала книга – це перевидання “Філософії театру” Леся Курбаса.

Харківська резиденція «Слово» планувала провести весь 2022 рік під знаком березільських лабораторій/майстерень, але повномасштабне російське  вторгнення в Україну та постійні обстріли Харкова унеможливили цей задум. Проте команда резиденції продовжила роботу в цьому напрямку.

На питання чи на часі це, чи потрібно організовувати виставку і про що вона має бути, команда резиденції погодилась, що саме зараз  надзвичайно важливо робити подібні заходи і висвітлювати таких людей як Курбас. Бо сьогодні ми не тільки відстоюємо свою суб’єктність персонально, й пишемо культурний код України. Так народилась ідея виставки «Курбас. Майстерні» у Львові.

Ця виставка – «зустріч» з особистістю Леся Курбаса, його театром, новаторськими ідеями, розмова з його текстами. Це спроба інтерпретації сучасною молоддю його починань і творчих здобутків.

Її ідея за словами організаторів –  оживити тексти режисера, тобто його листування, записи, лекції з книги «Філософія театру», знайти їм спосіб медіації та винести на ширший загал.

Виставка “Курбас. Майстерні” побудована за принципом майстерень мистецького об’єднання “Березіль”, яке заснував Лесь Курбас. В межах виставки проходили цикли лекцій та воркшопів. У програмі відбувались і читання поезії 1920-х та фрагментів з книги у виконанні акторів Олега Стефана, Миколи Моха, Миколи Набоки та акторок Валерії Петрук і Оксани Козакевич, презентація аудіовізуального проєкту виставки «Курбас. Майстерні» автором і виконавцем Михайлом Правильним і презентація репу на основі текстів Леся Курбаса з книги «Філософія театру» та багато іншого. В заходах також прийняла участь  друг нашої бібліотеки доцент, кандидат мистецтвознавства, декан ХНУМ ім. І.П. Котляревського Яна Партола з лекцією «Глядач – наріжний камінь режисерських пошуків Леся Курбаса».

Завдяки закладу, що організувала Харківська резиденція «Слово» разом з шанувальниками Львова  не  лишилося поза увагою 100-річчя від створення Мистецького об’єднання «Березіль» (МОБ). Проте це явище варте того, щоб про нього говорити. І за це їм велика подяка.