Перш за все мене заінтригувала назва закладу. Сенсотека – це що таке? Розумію, що поєднали два слова: sense(чуття) +biblioteca (з лат.)). Добре, і я вирішила з’їздити до них у гості, щоб все побачити та відчути. З’ясувалося, що ця бібліотека-сенсотека знаходиться у перлині Львова – Стрийському парку. До речі кажучі, парк потребує реновації і можливо це колись і буде. Але бібліотека вже архітектурно дуже приваблива, має шикарний вигляд. «Тому справа за малому, – подумала я, – змінити Стрийський парк». На цій уїдливої думці я відкрила двері і опинилася в чудовому та дуже затишному приміщенні.

Завмерши на місці, з першої хвилини відчулось щось особливе. Як тут все по-домашньому, гарно та приємно. Здавалося б нічого особливого – полиці з книгами, каталоги, але всередині озвалося теплом і радістю. Увімкнулися по-чуття. «Воістину сенсотека», – подумала я.

Сама історія сенсотеки починається з 1894 року. Якийсь час у цьому приміщенні знаходився польський банк, а з 1952 року – вже розташувалася бібліотека. В 2015 році з’явився проєкт, який започаткували Львівська міська молодіжна організація «Інститут українських студій» та бібліотекарі ЦБС для дорослих міста Львова за підтримки Управління культури Львівської міської ради. Його ідея полягала в тому, щоб на базі публічної бібліотеки №18 Централізованої бібліотечної системи для дорослих створити перший в Україні інклюзивний простір неформальної освіти. Рішення було схвалено і після проведення відповідних ремонтних робіт, встановлення необхідного обладнання та апаратури бібліотека-філія перетворилася на інклюзивний простір для зрячих та незрячих людей.

В сенсотеці роблять все, щоб життя незрячої людини або зі слабим зором було повноцінним. Тут впроваджені зручні та безпечні рішення, які дають можливість комфортно користуватися простором без додаткової допомоги. Одним словом створюють доступне середовище та забезпечують доступ к контенту.

Все заздалегідь продумано до дрібниць. Читач тільки увійшов до приміщення і може одразу зорієнтуватися на місці, тобто зрозуміти куди йому йти. До всіх поличок, всіх службових приміщень веде тактильна доріжка. Це називається маркірований простір, де все позначено контрастними кольорами – жовтим, червоним і чорним для людей з відсутністю чи слабим зором. В цьому також може допомогти і всім знайомий метроном, який включається автоматично і людина на слух може знайти, наприклад, вихід. Для людей, які пересуваються на візочках передбачені пандуси. В приміщенні зовсім відсутні пороги, а самі вхідні двері трохи розширені. Що стосується меблів, то вони невеличкі по висоті та мають додаткові ручки, щоб зручно було користуватися.

Ще одне неймовірне враження – це столик для сповивання, який стоїть в службовому приміщенні. Ви таке десь бачили? А коли я узнала, що в бібліотеці підлога з підігрівом, то моєму подиву не було межі. Тому після цього наявністю доступної для всіх користувачів кухні мене вже не здивуєш.

Фонди сенсотеки мають книги, що надруковані шрифтом Брайля, електроний збільшувач для читання книг для слабозорих людей, принтер шрифтом Брайля, а також другу озвучену клавіатуру до комп’ютера.

Сьогодні на базі Сенсотеки відбуваються інклюзивні заняття з англійської мови для учнів спеціалізованої школи-інтернату для сліпих дітей №100 та зрячих дітей, а також творчі майстер-класи, літературні вечори, перегляди фільмів з тифлоперекладом. Також проводиться арт-терапія, мистецькі інклюзивні майстер-класи та свята, тренінги та семінари. Це стало місце, де усі чуття мають значення.

На одне з таких закладів я випадково потрапила. В цей день було чергове заняття у рамках театру тіней спільно з дітьми з аутизмом. Було дуже цікаво за цим стежити. Якщо ви думаєте, що це визиває жалібне видовище, то ви не праві. Треба бачити як діти змінюються, їх обличчя стають щасливими і дивитись на них одне задоволення.

Кожна бібліотека має свою харизму, свою концепцію до відповідного району чи відповідної аудиторії. І сенсотека не виняток.

«Не було б бібліотеки – не було нічого», – говорять люди, що приходять сюди. Для багатьох вона стала крапкою відліку, від якої вони йдуть далі: читають, вчаться, проводять своє дозвілля, спілкуються з цікавими людьми,  розкривають таланти, втілюють свої ідеї в життя, одним словом, інтегруються у суспільство. Тому бажаємо і читачам і співробітникам цього унікального закладу бути разом як можна довше, різноманітного, творчого спільного життя та успіхів в такої необхідної та важливої справі.