“Якщо у тебе є сад і бібліотека, то у тебе є все, що тобі потрібно”

                                                                                           Марк Туллій Цицерон:

 

Бібліотека Сад! Назва креативна, філософська і дуже поетична…Вирощування саду для українців – не просто важка та будена праця, а насамперед творча, з поглядом у майбутнє. Це не тільки дерева, що ростуть поруч. Це щось більше та вагоміше, а саме, сад філософії, сад єднання, сад надбання та зрештою передання народних традицій молодому поколінню. І це формування нової етики взаємодії людини та довкілля в умовах новітнього та інформаційного суспільства.

Але достатньо філософії. Запрошую відвідати Бібліотеку Сад і все побачити на власні очі. Бібліотека Сад – це філія №31 Централізованої бібліотечної системи для дорослих міста Львова. Отримала свою назву завдяки зеленому подвір’ю та великому ясеню, що росте при дорозі та для багатьох мешканців є впізнаваним ознакуванням бібліотеки.

Вона стала центром мікрорайону Кам’янка, куди приходять діти, молодь і дорослі. Колись бібліотека була набагато меншою (одна маленька кімната) та дуже занедбаною. Як було раніше і як є сьогодні – дуже велика різниця. Зараз тут затишно як в саду, співають птахи, особлива атмосфера і все тішить око. В ньому багато молодої порослі – дівчат та хлопчиків, що знаходяться тут цілими днями з ранку і до вечора. Напитуються знаннями, ростуть гармонійними та натхненними, пускаючи своє коріння.

Відтепер ця локація живе з ранку до вечора. Люди приходять сюди спілкуватись, читати книжки, слухати лекції, пити каву/чай. У цій бібліотеці немає розмежування, як у всіх звичних бібліотеках. Цей бібліотечний простір чітко розділений по функціоналу. Тепер тут більше простору, забрані всі книгосховища, щоб відвідувачі мали доступ до всіх книг. В мікрорайоні під назвою Кам’янка, повинна була з’явитися бібліотека саме під назвою Сад, приязне, цікаве та актуальне місце, комфортне для навчання та відпочинку.

Невеличка довідка. Загалом у Львові є 40 бібліотек. Бібліотека Сад вже 21 з тих, які капітально відремонтовані. Попереду ще 19. Крок за кроком йде робота для осучаснення їх усіх. До кінця року планується відкриття ще 2-х оновлених бібліотек.

Додамо, на ремонт бібліотеки з міського бюджету Львова було використано 3 560 227 гр.

Оновлена бібліотека – це трирівневий простір, де на першому поверсі – зручний лекторій із можливостями кінозалу та театральних репетицій і виступів. Водночас поруч розташована кухня (показник часу). На другому – два читальних зали із можливістю коворкінгу, спільної роботи, проведення навчань та воркшопів. Мансарду бібліотеки облаштовано під зону для відпочинку як дітей, так і дорослих.

Крім цього, тут відійшли від письмових формулярів і поступово запроваджують електрону реєстрацію відвідувачів. Сьогодні це впроваджує далеко не кожна бібліотека країни. Цікавинкою були і є кінопокази в саду на вулиці перед бібліотекою, під назвою «Кіно на газоні». Окрім того, бібліотека є чи не єдиною, що має внутрішній тихий дворик де розташувався сад.

Головний персонаж бібліотеки, який оселився тут – голуб Ромка! Він існує і як реальна птаха і як символ закладу. А насправді, голуби на цьому просторі часті гості. Як персонаж, голуб — це простий, позитивний образ, який легко зчитується та всім знайомий. Він привертає увагу та інтригує. Тому вся комунікація бібліотеки обіграна навколо цього персонажа.  Він є промоутером цілого простору та популяризатором читання. Голуб Ромко інформує про події бібліотеки у соціальних мережах на кожен місяць вперед, залучає до співпраці молодіжні організації, ділиться книжковими новинками бібліотеки та веде медіа комунікацію із відвідувачами.

Найбільше мене вразив третій поверх бібліотеки. Мансарда – це простір для відпочинку. Але тільки для відпочинку? Ні, беріть ширше. По-перше, я й сама приходила б сюди провести час у затишному куточку, по-друге, й друзів запросила б із задоволенням. Комусь тут призначити зустріч – запросто, випити каву у приємній обстановці – нема питання, побути на єдиній – легко, поспілкуватися чи почитати – залюбки. Трьома словами – доступно, приємно та гідно. І так ще, на жаль,не скрізь. Мені не дуже цікавила внутрішня робота цієї бібліотеки та інших. Вони завжди проводять багато різного: лекції, тренінги, дискусії, майстер-класи, тощо. В цьому не має сумнівів. Мені цікавили можливості, нові функції бібліотеки, як вони змінюються відповідно дня сьогоднішнього і як вони формують відповідне комунікаційне середовище, якщо науковою мовою.  І в кінці, як підсумок, я раділа від того, що бібліотеки об’єднують людей, дають можливість спілкуватися, відпочивати, бути в курсі подій, дізнаватися багато нового, цікавого, знайти друзів, однодумців, пропонують багато корисного, про що ми навіть і не здогадуємося. Бо від цього залежить якість і повнота нашого життя. І мене це дуже вражає.