8 травня 1917 року народився український художник театру, педагог багатьох талановитих майстрів сучасної сценографії Данило Лідер. Ми вирішили зробити огляд його творчого та мистецького шляху.

Данило Лідер став легендою серед театрального простору нашої держави та його слава і творчий доробок не обмежуються лише Україною. Він був майстром з впізнаваним стилем, мальовничі декорації (які при його початку творчого шляху переважали у загальному оформленні вистав) або побутові (коли режисер з акторами грали майже у «вигородках», залишаючи лише найнеобхідніше) його не цікавили, він будував просторово-об’ємний театр, театр метафори, символу.

Данило Лідер завжди вважав, що оформлення має бути не просто фоном, а певним дієвим героєм вистави і саме це його твердження заклало початок нового періоду української сценографії – періоду дієвої сценографії. Знакова постановка «Ярослава Мудрого» І. Кочерги у Театрі ім. І. Франка (1970, реж. – Б. Мешкіс) ознаменувала ці зміни.

Творче мислення Д.Лідера синтезує типовий для європейця абстрактно-логічний спосіб відшукування образу з притаманним східному розуму інтуїтивно-евристичним досвідом у знаходженні рішень. Холодний досвід розуму в поєднанні з нескаламученою дитячою інтуїтивністю – одна із загадок особистості Д. Лідера.

Данило Лідер викладав в Київському державному художньому інституті (нині – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) з 1975 по 1980 рік, а пізніше, у 1990 рр. відкрив власну студію.

Про свій педагогічний шлях він зазначав: «Процес виховання театрального художника, як, в принципі, і художника взагалі, на мій погляд, вміщує в собі два принципових моменти: формування особистості – творчої, людської, громадянської, і оволодіння професією – комплексом знань, навичок, і майстерності, необхідних для роботи в театрі». Нині сформувалася справжня «школа Лідера». Його учні сьогодні є потужним ядром української сценографії.

Про все це більш докладніше дивіться в нашій лекції. Матеріал до заходу підготувала та провела методистка Ніка Хворостенко.