17 лютого 2022 року в рамках проєкту «Різнобарвна Україна» була проведена лекція-огляд життя та творчого доробку легендарного українського режисера Леся Курбаса. Захід є присвятою до 135-річчя з дня народження митця.

Він народився 25 лютого 1887 року у Самборі на Львівщині, а загинув у 50 від кулі чекіста в урочищі Сандармох на теренах російських Соловків. Так Україна втратила талановитого режисера, актора, теоретика театру, драматурга, публіциста, перекладача і небайдужу людину.

Під час лекції усі присутні мали змогу дізнатись як саме Лесь Курбас переломив усю історію нашого театру, що саме завдяки йому світовий репертуар (від Софокла до Ібсена) вперше прозвучав з української сцени. Розповідалось, як Лесь Курбас впроваджував різноманітні пластично-просторовi та ритмiчно-декламацiйнi форми, навчяв акторiв «пластичностi образу», «музичностi вiршованоi мови».

Також докладніше розповідалось про те, як у жовтні 2018 року в Києві у «Мистецькому Арсеналі» відкрилась виставка «Курбас: Нові світи». Це була вдала спроба оживити авангардний український театр, який лишався тільки в описах сучасників режисера і на окремих кадрах фото- та кінохроніки. Виставку відкрили за сприяння американської театральної режисерки з українським корінням, письменниці, культурної діячки, перекладачки, керівниці Yara Arts Group при театрі Ля-Ма Ма у Нью-Йорку Вірляни Ткач. Вона є однією із засновників Міжнародного товариства Леся Курбаса.

Познайомились на лекції також і з творчими особистостями, що оточували Леся Степановича Курбаса. Серед імен окрім близького Курбасу Миколи Куліша згадувались актори, режисери, сценографи та омпозитори. Особливу цікавість викликала згадка про художника Вадима Меллера, з яким Курбас поставив усі свої спектаклі як зі сценографом, (цей тандем мав великий успіх на виставці Арт-Деко у 1925 році в Парижі) і розповідь про автора музики до курбасівського популярного естрадного ревю «Алло на хвилі 477» Юлія Сергійовича Мейтуса. Тезка римського консула Гая Юлія Цезаря – Юлій Мейтус зробив з Курбасом 11 вистав з 1927 по 1932 роки. Також широкому загалу був відомий як керівник одного з перших джаз-бендів України (1924).

Не оминули і тему, як сьогодні діячи театру та світу мистецтва трактують образ Леся Курбаса. Особливо сподобались портрети Курбаса в живописі, графіці і скульптурних малих формах.

Захід проводила методистка Ніка Хворостенко.