14 січня 2022 року в Харківській спеціалізованій музично-театральній бібліотеці ім. К.С. Станіславського відбулося традиційне свято «Станіславський NonStop»

Ім’я К.С. Станіславського, великого режисера зі світовим ім’ям, реформатора сценічного мистецтва, придумав для бібліотеки її засновник Валерій Миколайович Айзенштадт. Тому святкування дня народження небесного патрона бібліотеки завжди відбувається у третій тиждень січня. Для бібліотеки це привід згадати це ім’я, запросити до себе гостей, розповісти усім, хто не знає про Станіславського, або трохи щось чув, про те, чим він знаменитий та про те, що режисер був не чужий в нашому місті.

В Харкові жили його родичі Алєксєєви (адже Станіславський – то сценічний псевдонім), які мали тут підприємства з виготовлення вовни (у тому числі і вовномийки). Рідний брат навіть утримував театральний гурток і створював вистави. Тут жила його матуся, яку Костянтин Сергійович ніжно любив і відвідував при першій же нагоді. Сюди, у братову заміську садибу, режисер приїздив працювати над майбутніми виставами. Харків був поєднаний у його житті із родинним затишком, любов’ю, дитячими спогадами та чарівним усамітненням для роботи. Про все це нагадує лекція «Костянтин Станіславський в Харкові», яку можна послухати щорічно на день народження бібліотеки – 28 вересня.

Традиційно свято Станіславського –  це освітній бібліотечний проєкт. В глядацькій залі бібліотеки проходять заходи, присвячені режисеру. Цього року – це лекції «Станіславський між Москвою, Харковом і Парижем», «Чехов і Станіславський», прочитані провідним методистом Тетяною Бахмет, та дайджест документальних фільмів «Станіславський як медійний персонаж». Звісно, відбулися і традиційні екскурсії бібліотекою для всіх гостей, і перегляд літератури, і традиційне голосне читання уривків з творів режисера, та навіть ворожіння за Станіславським!

Цього року на «вогник» Станіславського завітав сам професор Харківської Академії культури Сергій Іванович Гордєєв, який розповів про своє ставлення до особистості та системи великого театрального режисера. Він сказав, що ім’я великого режисера стоїть в одному ряду з прізвищами творців-науковців – Ейнштейна, Менделєєва та ін. «Режисер пройшов довгу путь пошуків і увійшов в історію світових відкриттів і створив систему, яка дозволяє акторові будь-якої національності створити неповторний образ і кожного разу імпровізувати, бути новим… Глядачам школа, створена ним, дає можливість співчувати, сміятися і плакати, пережити духовний катарсис, перетворення… Те, що створив Станіславський є безцінним…»

Іншими гостями свята стали вихованка студії художнього слова Єва Головчанська (кер. Н. Куприкова), яка прочитала вірші Ліни Костенко «Крила» і «Життя іде», випускниці Харківського музичного ліцею Катерина Амстибовська (пед. Дмитро Амстибовський) та Юлія Лавриненко(пед. Ольга Фекете), а також студентка Харківського національного університету мистецтв  Анна Дичок (пед. Ольга Фекете). Присутність живої музики привнесла емоційні акценти та створила для свята неповторну атмосферу домашнього затишку.

Продовження заходу відбулося в суботу 15 січня. До цього дня лекцію-огляд «Надихаючись Станіславським» підготувала методист бібліотеки Ніка Хворостенко. Захід традиційно є безкоштовним, то ж замовити та відвідати його, погортати купу прижиттєвих та новітніх видань, присвячених великому режисеру, познайомитися з Музично-театральною бібліотекою ім. К.С. Станіславського ближче можуть усі бажаючі – і не тільки в день народження метра світового театру.

Довідки за телефонами: 702-18-49, 702-18-51. Наша адреса: ст. метро «Наукова», пров. Інженерний, 1-а.