10 вересня 2021 року в рамках роботи кіноклубу «Alter-kino» та проєкту «Різнобарвна Україна» відбулась лекція про життя та творчість українського радянського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу Олександра Петровича Довженко.

Життєвий шлях Довженка був сповнений успіхів та поразок, кохання та нервування, творчих досліджень обраних тем та пошуку свого мистецького почерку. Він клявся в любові рідній землі, мріяв там жити й померти, натомість останній прилисток найшов на чужині.

У багатій на події біографії Олександра Петровича була сторінка, пов’язана з дипломатичною службою. На цю службу він був відправлений з нашого міста. У квітні 1921 року нова влада викликала О. Довженка до Харкова – тодішньої столиці радянської України. Його зарахували до Наркомату закордонних справ і направили на дипломатичну роботу в Польщу.

Образотворче мистецтво завжди було одним із улюблених занять Олександра Довженка. У роки навчання О. Довженка у Глухівському вчительському інституті він брав приватні уроки малюнку у викладача В.А.Мохова.

Василь Андрійович Мохов був вихованцем Київської рисувальної школи, заснованої українським художником М.І. Мурашком. Мохов викладав у Довженка малювання і креслення. На індивідуальних заняттях у Мохова Довженко віддавав перевагу малюнкам з натури. Альбом кращих робіт студентів Мохова експонувався на педагогічній виставці у Києві 1913 року, де був належно оцінений. Коли ж у Києві відкрилася Академія мистецтв, Довженко стає її слухачем. Пропагований в інституті метод наочного навчання (ілюстрування) він з успіхом застосовував у педагогічній (користувався ним і під час викладання у Всесоюзному державному інституті кінематографії) та режисерській практиці до кінця своїх днів. За кордоном  наполегливо продовжував малярські студії в Берліні у приватному художньому училищі у відомого професора Віллі Єккеля.

Крім живопису, тоді Довженко віддав багато часу ретельному вивченню графіки Ґеорга Ґроса, який полонив його творчою фантазією та оригінальним сатиричним талантом. Безперечно, ці майстри пензля європейського масштабу залишили помітний художньо-естетичний слід у житті й творчості письменника.

Початок творчої кар’єри Олександра Довженка пов’язаний не з кінематографом, а з карикатурами. У липні 1923 року він завершив свою дипломатичну карʼєру і влаштувався на роботу художника-ілюстратора харківської газети «Вісті ВУЦВК». Крім політичних карикатур, Олександр Петрович любив малювати шаржі на своїх друзів і знайомих — ці його твори, природно, ніде не публікувалися.

У доробку Олександра Довженка 20 вславлених кінострічок. Теоретики та практики кіномистецтва в усьому світі цінять фільми Довженка за те, що він поєднав загальнолюдські і вічні мотиви та проблеми зі своїм рідним глибоко національним українським ґрунтом. Під час лекції було оглядово показано уривки з найкращих вистав Олександра Довженко.

До створення своїх кінематографічних шедеврів режисер готувався дуже скрупульозно. Найвідоміший фільм Олександра Довженка — «Земля» — у радянській пресі розкритикували за натуралізм та за «містичний культ природи». Проте за кордоном фільм був визнаний одним із найпоетичніших в історії кіно. У 1958 році на Всесвітній виставці у Брюсселі «Земля» посіла десяте місце серед 12 найкращих фільмів у історії кінематографа, а в 2015 році ЮНЕСКО включило стрічку в список шедеврів світового кіно. Довженко був захоплений своєю любов’ю до батьківщини. Всі його фільми, за винятком «Аерограду» і «Мічуріна» зв’язані з Україною.

Вшанування пам’яті легенди кіно відбувалось досить неоднорідно. Ще у 1960 році з’явився на хуторі В’юнище (нині це у межах смт Сосниця на Чернігівщині) літературно-меморіальний музей О. П. Довженка. Він складається з двох частин: меморіальної садиби, де народився режисер та приміщення літературної експозиції, присвяченої літературному та мистецькому доробку цього краю. Також в рамках лекції було показано приклади іншого вшанування митця в нашій країні та закордоном.

Захід проводила методистка Ніка Хворостенко. Наступний захід в рамках кіноклубу «Alter-kino» заплановано на жовтень, слідкуйте за афішою.