9 вересня 2021 року в рамках роботи хобі-клубу «Створюючи красу» відбулась лекція-огляд про мистецтво витинанки і існуючі техніки вирізки з паперу та інших матеріалів у різних країнах світу. Було проведено шоу-клас з виготовлення класичної симетричної витинанки.

Під час лекції можна було дізнатись не лише як зароджувалось мистецтво витинанки на теренах нашої держави, а й розповідалось про те, де саме виникло мистецтво вирізки з паперу, як розповсюджувалось по світу. Перші паперові витинанки пов’язані перш за все з виникненням таперу у Китаї. Хоча перші витинанки були зовсім не з паперу, а з тканини та шкіри. У китайському блоці лекції можна було дізнатись, чим саме відрізняються китайські техніки витинання «цьзяньчжі» та «чуанхуа», чому використовується синій і червоний колір. Також було показано відеоприклад, як в китайській традиції при створенні оберегів виникає поєднання витинанки з елементами оригамі.

Багато народів Східної Європи і навіть Мексики вважають прорізну картинку ножицями та ножом своїм споконвічним декоративно-прикладним мистецтвом, але називають його по-різному і мають свої особливості.

Так, можна було дізнатись, які особливості має іудейська витинанка «рейзелє». Східноєвропейські євреї запозичили мистецтво вирізання з паперу у своїх сусідів. Розглядалось питання, чим схожі польська та білоруська витинанка та чому саме ці два виду вирізок подібні.

 

Щоб вирізати гарну витинанку кожен майстер використовує звичні йому матеріали та знаряддя для різблення. Нині в майстрів витинанки є ще нові інструменти. Огляд інструментів та матеріалів викликав найбільше практичних запитань, на які авторка заходу (методистка Ніка Хворостенко) мала змогу відповісти спираючись на власний досвід. Захід доповнювався наочними прикладами – роботами, що виконала авторка.

Закріпити теоретичні знання можна було під час шоу-класу одразу по закінченню лекційної частини. На шоу-класі гості заходу мали змогу ознайомитись з технологією виготовлення різних видів витинанок та більш докладніше розглянуто було поетапну роботу з виготовлення симетричної витинанки.

Серед гостей заходу була присутня журналістка Тетяна Бабіна, що доповнила частину про сучасне використання витинанки історією з життя своєї приятельки, про те, як саме залучається витинанка при розробці одягу на показі конкурсів краси.

Тема витинанки є частою у плані заходів нашої бібліотеки, наступний захід з витинанки планується на листопад 2021, а найближчий захід в рамках клубу вже наступного вівторка. Слідкуйте за нашою афішою на сайті та у соціальних мережах.