6 липня 2021 року відбувся ще один захід в форматі роботи хоббі-клубу «Створюючи красу» нашої бібліотеки. Це була лекція про мистецтво оригамі та шоу-клас з виготовлення квітів та квіткових вазонних композицій у техніці оригамі та з використанням елементів паперопластики і квілінгу. Захід проводила методистка Ніка Хворостенко.

Оскільки у бібліотеці неодноразово проводились заходи за тематикою мистецтва оригамі – постійні відвідувачі та усі зацікавлені цим напрямком діяльності з нетерпінням чекали на його проведення. Бо під час лекції можна було дізнатись не лише базові знання (про те, як це мистецтво виникло; про історію створення паперу і чим саме матеріали для оригамі відрізняються; які саме бувають види оригамі і які базові форми складання), а й практичні поради та настанови початківцям. Також авторка заходу доповнювала свою розповідь візуальними прикладами та власними роботами у цій техніці.

Під час лекції присутні на заході дізнались також про внесок творця ідей і практики суспільного дошкільного виховання Фрідріха Фребеля у розвиток техніки складання з паперу на європейській частині, запропонувавши це заняття в якості навчального у дитячих садках для розвитку дрібної моторики. Мали змогу побачити зображення сторінок з найбільш древньої зі збережених дотепер книжок з оригамі «Сембадзуру оріката» («Таємниця згортання тисячі журавлів»). Ця праця була видана в Кіото у 1797 році. Дізнались про тип паперу під назвою «васі», який обирають японські майстри в якості матеріалу для складання фігур оригамі. Наочно переконалися, що хоч найчастіше для оригамі використовують квадратні аркуші паперу, але допускається і застосування інших форматів.

Кожна частина лекції супроводжувалась візуальними прикладами складання певних елементів або самостійних фігур з оригамі. Окрім загалноприйнятих течій, розглянуто було і мистецтво Кірігі (кірігамі). Назва похдить від японських слів «kiru» – «різати» і «kami» – «папір». Це мистецтво виготовлення фігурок і листівок з паперу за допомогою ножиць. Основоположником кірігамі вважається японський архітектор Масахиро Чатані (Masahiro Chatani), а датою народження кірігамі вважається 1980 рік. Також можна було ознайомитись з першими матеріалами та журналами авторства Масахиро Чатані.

Найбільше здивування викликали приклади складання квіткових шарів (кусудам) та приклади одного з найцікавіших і складних в оригамі способів складання – так званої «мокрої зборки», коли для кращої фіксації згинів папір змочується. Гладачі змогли познайомитись з роботами легендарного оригаміста Акіри Есідзави. Саме цей майстер за допомогою свого творчого доробку «мокрої зборки» дав можливість вже заявити своїм колегам про оригамі, як про вид скульптурної техніки. Мистецтвознавство сьогодення це визначення для певної категорії робіт підтримало.

Наприкінці заходу окремо відбувся показ технології виготовлення рози, що складається з кубу «magic rose cube» та шоу-клас з виготовлення квіткової традиційної японської кусудами за розробкою оригамістки з Японії Міо Тшугави (Mio Tsugawa).

Наступний захід з мистецтв оригамі заплановано на 14 вересня 2021 року і планується присвята традиції Сенебацуру (Відповідно до японської традиції, людина, що зможете зробити тисячу паперових журавликів, зможете загадати одне заповітне бажання. Для цього по усьому світу створюються за визначеними правилами та обрядовістю тисячі паперових журавликів, які з’єднані між собою однією або декількома нитками.)

Завітайте до нас та слідкуйте за матеріалами!