wrapper

Oblozka

Родинне дозвілля в бібліотеці (формат pdf)

Автори: Вострікова Марина Сергіївна, 
головний бібліотекар ХСМТБ 
 ім. К. С. Станіславського, 
Бахмет Тетяна Борисівна, 
завідуюча довідково- 
бібліографічним відділом 
ХСМТБ ім. К. С. Станіславського 
тел.: (057) 702-18-49
702-18-5
1
E-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Ніщо так не об'єднує родину, як цікаво проведений час, спільні емоції й отримані разом знання. Театралізований освітній проект «В пошуках мистецьких скарбів» розрахований на три години активного сімейного відпочинку в бібліотеці. Проект являє собою серію свят-«пригод», завданням яких є отримання нових знань про світове мистецтво та видатних харків'ян, залучення до бібліотеки дітей і дорослих, розвиток навичок читання і роботи з комп'ютером, заохочення дорослих до спілкування з дітьми.

Родина - це наш дім, наша надія, майбутнє наших дітей. З родини починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Саме родина об'єднує покоління, передаючи мудрість і традиції від старших до молодших. Навряд чи варто нагадувати, якого значення в наші дні набуває допомога сім'ї у вирішенні завдань різноманітного характеру. Поряд з освітніми та соціальними інститутами саме бібліотеки своїми інформаційними та бібліотечними ресурсами можуть надати сім'ї таку допомогу.
Роль бібліотек як культурно-інформаційних центрів останнім часом підвищується. Адже бібліотеки, що володіють неоціненними книжковими багатствами, кваліфікованими кадрами, певним досвідом в роботі з сім'єю, можуть зробити дуже багато у відродженні культури і духовного здоров'я суспільства.
Працюючи майже 60 років у галузі інформаційних послуг, Харківська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К. С. Станіславського перетворилася на методичний центр з естетичного виховання, в наукову базу для педагогів і студентів мистецьких навчальних закладів Харкова. Серйозну методичну допомогу отримують також дитячі школи мистецтв та загальноосвітні школи міста й області.
У сучасній педагогіці учень розглядається не тільки як об'єкт, на який спрямована діяльність вчителя, але й як активний суб'єкт освітнього процесу. Пробуджуючи у дітей творчі сили, включаючи в їх діяльність сучасні інтерактивні форми, ми підвищуємо їх пізнавальну активність, не забуваючи при цьому ініціативність їх батьків.
Проект " В пошуках мистецьких скарбів " виник з ідеї створити сімейну вітальню, куди могли б приходити батьки разом з дітьми в пошуках відповіді на питання в галузі дитячого читання, де вони могли б брати участь у сімейних заходах, просто спілкуватися. Практика показала: якщо батьки і діти захоплені спільними інтересами, грою, творчістю - це допомагає їм суттєво зблизитися, краще розуміти один одного.
В результаті підсумків досвіду багаторічної роботи з творчою молоддю, у нас виник своєрідний синтетичний бібліотечний продукт, що об'єднує в собі:
1 . традиційні та інноваційні форми роботи;
2 . практику командної роботи;
3 . досвід співробітництва з фахівцями творчих професій;
4 . сучасні технічні можливості для мультимедійних презентацій з використанням відео, аудіо, анімації.
Проект " В пошуках мистецьких скарбів " театралізований  і  являє собою серію свят вихідного дня, а також тематичні святкові заходи. Складовими для кожного з них є:
Квест- мандрівка " Старовинна мапа" 
 "Скарби із скрині " 
 "У місті майстрів" 
"Таємничий острів" 
 "Онлайн-пригода " 
 "Поради Веселого остров'янина". 
Перший етап свята починається з того, що учасникам видається мапа з позначками тих місць на острові, які слід відвідати допитливим мандрівникам. Це не що інше, як екскурсія по бібліотеці.
Далі, додержуючись вказівок Веселого остров'янина, учасники шукають сховані скарби. Це може бути рідкісна книжка, грампластинка, аудіо- або відеозапис, старовинна фотографія або ілюстрація. Якщо передбачувана пригода присвячена темі імпресіонізму, то в нотному відділі гості відшукають нотні збірки французьких композиторів Дебюссі або Саті, у відділі мистецтв та художньої літератури це будуть виставлені серед інших репродукцій роботи Клода Моне, в довідково-бібліографічному відділі скарбом стане яскраво ілюстрована енциклопедія з імпресіонізму.
Третій етап - майстер-клас від фахівця - передбачає зустріч з художником або народним умільцем, за роботою якого можна спостерігати, спробувати перейняти деякі навички. З цією метою запрошуються майстри, з якими бібліотека має давні дружні стосунки. У цій ролі можуть виступити й студенти-волонтери зі спеціалізованих учбових закладів міста. Практика показала, що студенти охоче виступають у ролі педагогів-наставників, із задоволенням навчають школярів тому, чому  навчаються в стінах ВУЗів. Наводячи для наочності приклад з теми «Імпресіонізм», студенти вчать малювати сніг відтінками тих фарб, які використовував Ігор Грабар, створюючи свої знамениті зимові полотна, або навчать характерному імпресіоністичному мазку.
Вагома частина пригоди "Таємничий острів" припадає на мультимедійну презентацію, яка відповідає головній темі свята. Теми обираються завчасно за бажанням і смаком учасників. Пропонованих тем більше 40, а список наведений на сайті бібліотеки. Окремо виділені теми для художників, для музикантів, для краєзнавців, для театралів. Наприклад:

 • Казкові герої в творах російських композиторів
 • Дев'ять муз і три кити (про музичні жанри )
 • Історія розвитку музичних інструментів
 • Видатні піаністи сучасності
 • Сонце української музики М. В. Лисенко
 • Наш Шаляпін: Харків в житті генія
 • Українські свята (по ілюстраціям художниці Т. Зеленченко )
 • Історія українського костюма
 • Історія європейського костюма
 • Міфи Давньої Греції
 • Таємнича готика
 • Слідами короля Артура (романський стиль в архітектурі, музиці, літературі )
 • Мистецтво вражень ( імпресіонізм у живопису, музиці, театру)
 • Мистецьке об'єднання «Мир искусства» (про стиль модерн )
 • Парижанка з Нескучного: художник Зінаїда Серебрякова
 • Великий передвижник І. Рєпін у контексті українського мистецтва
 • Лесь Курбас - реформатор українського театру
 • Актриса українського кіно Марія Капніст
 • Харків театральний
 • Архітектор харківського життя О.М. Бекетов.

 До "онлайн-пригоди " належить інтернет-вікторина. Після мультимедійної лекції Веселий остров'янин ставить питання слухачам, відповіді на них можна знайти, звернувшись за допомогою до пошукових ресурсів . Питання, звичайно ж, стосуються прослуханої лекції. Якщо це все той же імпресіонізм, можна відшукати адресу паризького фотоательє Надара, у якого вперше були виставлені роботи імпресіоністів, або знайти відповідь на питання, хто з сьогоднішніх харківських художників працює в цьому стилі. Тому, хто більш швидко й точно знайде відповіді, видаються шоколадні «піастри», за кількістю яких визначається переможець вікторини. На нього чекає подарунок у вигляді книги, буклету, календаря, диска із аудіозаписом.
В той час, поки молодші учасники шукають відповіді на питання вікторини, для батьків проводиться консультація  "Поради Веселого остров'янина"про те, як досягти безпеки при роботі з інтернет -ресурсами. Це свого роду урок медіаграмотності, бо багато хто з дорослих роздумує над тим, як забезпечити комфортні умови для тих, хто навчає, і тих, хто навчається. Дорослі мають чітко усвідомлювати, що Інтернет може не тільки принести користь, але і заподіяти чималу шкоду дітям через приховану або відверто деструктивну спрямованість. Тому ми розповідаємо батькам, як дотримуватися обережності при відвідуванні невідомих ресурсів в Інтернеті: поштові листи, що отримані від невідомих і сумнівних відправників, перед відкриттям потрібно обов'язково перевірити антивірусною програмою; не варто відповідати на листи, в яких міститься прохання надіслати конфіденційні дані (логін, пароль, адреса). По закінченні роботи в Інтернеті необхідно відключати мережевий кабель від телефонної лінії або від локальної мережі.
Які ж основні принципи закладені в нашому освітньо-розважальному проекті?
1. Принцип «сходинок»: кожна має не тільки відповідати віковим особливостям, але й давати можливість сходження дитини до справжньої літератури, справжньої музики, гарному смаку, забезпечуючи щеплення від вульгарності та банальності;
2 . Принцип енциклопедичності, що передбачає універсальність і стислість, а також поінформованність у різних галузях знань.
3 . Тематична, жанрова, тимчасова й авторська різноманітність творів, оскільки ніщо так не вбиває творчість, як одноманітність або нудьга.
Девізом до проекту стали слова : «Це є ваш шанс! Ідіть до нас ! Скарби мистецтв чекають на вас !»
Таким чином, на території бібліотеки організовується спілкування дітей і батьків, розвиваються пізнавальні та творчі здібності, розширюється кругозір, здобуваються навички роботи з комп'ютером, забезпечується вільний доступ до інтернету. Учасники, кінець кінцем, мають дійти висновок, що найголовніші скарби поруч з нами - це цікаві книжки в бібліотеці, художні твори в музеї, музичні твори в концертній залі. А бібліотека примножує коло своїх читачів.
У липні 2013 року проект «В пошуках мистецьких скарбів» був представлений на регіональному ярмарку інноваційних бібліотечних послуг «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» в м. Луганськ. Він отримав схвальну оцінку від учасників та гостей події, а також керівництва програми «Бібліоміст».
Герой роману Федора Достоєвського «Брати Карамазови» Олексій Карамазов говорив: «Немає вище, і сильніше, і здоровіше, і корисніше для життя, як гарний якийсь спогад і особливо винесений ще з дитинства ... І навіть якщо один тільки гарний спогад при нас залишиться у нашому серці, то й він може послужити коли-небудь нам у спасіння!».

 

 

АДРЕСА БІБЛІОТЕКИ

001-map bl м. Харків, метро «Наукова»,
провулок Інженерний, 1-А, 2 під’їзд


ТЕЛЕФОНИ ДЛЯ ДОВІДОК

woman 3  Директор
(057) 702-18-50

003-music-bl  Нотно-музичний відділ
(057) 702-18-51

inform bl  Довідково-бібліографічний відділ
(057) 702-18-49

002-paint-palette bl  Відділ мистецтв і художньої літератури
(057) 702-18-49

БІБЛІОТЕКА ПРАЦЮЄ

cancel-music  Понеділок - вихідний

confirm  Вівторок-неділя - 10.00-18.00

sun  У літній період понеділок та неділя – вихідні

red-cross   Останній день місяця - санітарний

Поспілкуйтеся з нами

У Вас є можливість підписатися на нашу розсилку новин або задати нам питання

Будь ласка, введіть Ваше ім'я
Будь ласка, введіть Ваш номер телефону
Будь ласка, введіть Вашу адресу електронної пошти Помилка в адресі пошти
Будь ласка, введіть Ваше повідомлення