ОСВІТНЬО-ПІЗНАВАЛЬНІ
МАНДРИ АРТСЕРФЕРІВ
Проєкт існує з 2019 року для розвитку загальної культури відвідувачів, для всіх, хто цікавиться картинами, музеями, виставами, кінофільмами. Він призначений для популяризації визначних митців світу, відомих та маловідомих арт-об’єктів.
Мета цього проекту зробити світ ближчим, зрозумілішим, надати змогу познайомитися з цікавими явищами мистецтва, поспілкуватися з їх приводу, виробити толерантність у ставленні до інших культур світу.
Знайомство відбувається через лекцію, книжкову виставку, відеопоказ, концерт. Серфінг – це ковзання від одного арт-об’єкту до іншого, вони можуть бути з різних видів мистецтва і з різних епох, не поєднуваними єдиною темою. Це не заглиблене вивчення якоїсь теми, а ковзання на поверхні, точкове пізнання окремих найцікавіших явищ культури, яке розширює кругозір і допомагає орієнтуватися у культурі і мистецтві. Вибір об’єктів відбувається за смаком або інтересом аудиторії, може бути ініційованим будь-ким з учасників.
Ми запрошуємо відомих культурологів і мистецтвознавців, які у популярній формі розповідають про найцікавіше, а також створюємо популярні лекції самі.
Відгалуженням цього проекту є новий проєкт «Париж без таємниць» та тема «Харків – Париж», які цікавлять багатьох відвідувачів бібліотеки. Вони знайомлять не тільки із знаковими об’єктами туристичної столиці світу, а й відкривають її незнайомі сторінки, пов’язані з історією Харкова.
ПАРИЖ БЕЗ ТАЄМНИЦЬ З ТЕТЯНОЮ БАХМЕТ
«Париж без таємниць» – це віртуальне знайомство з Парижем, його архітектурними та історичними пам’ятками, окремими музеями та театрами. Деякі теми цього проекту повторюються і оновлюються, наприклад «Квест Лувром», «Мандрівка музеєм Орсе», «Палац і парк Версалю», «Паризькі кладовища», «Музей Огюста Родена», «Садиба К. Моне «Живерні», «Париж театральний» та багато інших. Відвідувачам цього проекту подобається знайомитися з новими для себе місцями або пізнавати ті, де колись побували.
Тема «Харків-Париж» – краєзнавча. Ми розповідаємо про харків’ян, які жили і працювали, здобували в Парижі освіту і європейську славу, та діячів мистецтв, які відвідували Харків, і для яких Париж став дуже важливим в їх біографії. Лекції з цього проекту, які вже відбулися, можна замовляти як окремо, так і серією. Серед них – лекції, присвячені художниками Іллі Рєпіну, Зинаїді Серебряковій, Сергію Васильківському, Михайлу Ткаченку, дизайнеру Кассандру, скульпторці Ленорі Блох та ін.
СХОДОЗНАВЧІ СТУДІЇ
Проєкт був створений в 2017 році на хвилі зацікавлення Сходом, різними напрямками східних культур. В його межах відбувалися «Місяць Японії», цикл лекцій про Китай, створені для різних аудиторій. Відвідувачі бібліотеки брали участь у японській та китайській чайних церемоніях, спостерігали за церемонією вдягання кімоно, знайомилися з театром кабукі, китайською музикою та за допомогою відео подорожували сучасним Китаєм. Бібліотека співпрацює з відомими харківськими сходознавцями – професором ХДАК Світланою Рибалко, викладачем ХДАДМ, культурологом і поетом Андрієм Корнєвим. Відвідувачі бібліотеки можуть послухати розповідь про японську чи китайську культуру, доторкнутися до самурайського меча або розкрити справжнє японське віяло. Запрошуємо усіх бажаючих!
ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧІ
Я ЛЮБЛЮ ХАРКІВ
Проєкт був створений для популяризації культури та мистецтва Харкова та створення його привабливого іміджу. Він розрахован на різні верстви відвідувачів – від школярів до пенсіонерів.
Основою проекту є низка лекцій про Харків і відомі особистості:
«Харків історичний», «Архітектура Харкова», «Харків романтичний», «Харків музичний», «Академік-архітектор О. Бекетов», «Комета дивної краси – Євлалія Кадміна», «П.І. Чайковський в Харкові», «Ф.І. Шаляпін і Харків», «Полонений красою: Іван Айвазовський», «Сестри Синякови – музи футуризму» та інші. Кожна лекція може бути адаптованою відповідно до віку слухачів. Для дітей за темами лекцій передбачаються вікторини або квести.
БІБЛІОТЕКА – ФАХІВЦЯМ
Проєкт «Бібліотека – фахівцям» існує з 90-х років. Його мета – інформаційно-бібліографічне обслуговування читачів – викладачів з різних мистецьких дисциплін. Здебільшого це викладачі музичних шкіл, шкіл мистецтв міста, хореографічної та художніх шкіл Харкова та області.
Проєкт діє спільно з Обласним науково-методичним центром підвищення кваліфікації працівників культури. Для них бібліотека проводить Дні фахівця. В цей день для учасників проводяться екскурсії, завдяки яким відбувається знайомство з бібліотекою та її послугами, спеціально підібраними виставками та переглядами нової літератури.
Провідні спеціалісти також проводять бібліографічні огляди фахової літератури та лекції, присвячені видатним діячам мистецтва. Співробітники довідково-бібліографічного відділу раз у квартал розсилають фахівцям бібліографічні бюлетені з новими надходженнями з питань культури та мистецтва.
ПРОСВІТНИЦЬКІ
АВТОРСЬКИЙ ПРОЄКТ ДЕНИСА КАРАЧЕВЦЕВА «AKUSTIKOS LIBRARY»
Засновником і «серцем» проєкту є професійний і вже досить відомий музикант, як у професійних музичних колах так і серед тих, хто цінує експериментальність та сучасність музичної культури – Денис Карачевцев. В рамках спільного проєкту з бібліотекою він намагається кожного виступу відкрити для слухачів твори, що майже не виконуються, а також познайомити з власною камерною музикою. Окрім цього відвідувачам заходів в рамках проєкту подається теоретичне підґрунтя (бо кожна подія проєкту має свою тематичну складову)
Денис, як професіональний музикант, багато працює і над студійними записами, але в першу чергу він – віолончеліст-практик, що постійно виступає на різних сценічних майданчиках та у різних творчих об’єднаннях. Концерти у бібліотеці завжди викликають зацікавлення у відвідувачів. В рамках проєкту окремими виступами на концертах Денис залучає у творчі дуети своїх відомих колег та друзів. Так, у серпні 2018 року під час заходу «Simfonia concertante» долучилась мати Дениса, піаністка та диригентка Лариса Карачевцева. У лютому 2019 року Карачевцев підготував програму «In a jazz style» з піаністом Дмитром Лазюкою та скрипалькою Діною Мухаметовою. У травні цього ж року у стінах бібліотеки презентовано програму «Magic flute» разом з флейтисткою Ксенією Коновал та піаністкою Олесею Кізіль. До програми у лютому 2020 року «Spring celebration» було залучено композитора і піаніста Дмитра Самійленко та віолончеліста Валентина Катилевського. У жовтні 2021 року відбувся концерт «Сhamber hygge або хюґґе зі струнними», де Денис виступив разом з віолончелістом Валентином Катилевським та своїми учнями-струнниками з ХНУМ ім. І. П. Котляревського.
Також над теоретичною вступною частиною проєкту працює разом з Денисом Карачевцевим методистка бібліотеки Ніка Хворостенко. Також Денис активно долучається до участі в інших заходах біблітеки. Так, у літку 2021 року він доповнив відкриття фотовиставки завідуючого кафедрою хореографічного мистецтва КНУКіМ, доктора мистецтвознавства, професора, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Чепалова.
Коротка довідка: Денис Карачевцев (Denys Karachevtsev) – випускник Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського та ХМУ ім. Б.М. Лятошинського, учасник міжнародних оркестрових проектів «I CULTURE Orchestra», в які неодноразово вдало проходив конкурсний відбір. (В ці проєкти залучались музиканти з семи країн європейського партнерства). Також зараз активно гастролює з академічними та естрадними колективами. (Серед відомих назв – «Prime Orchestra», МАСО «Слобожанський», «New Era Orchestra», «Shopping hour band», проєкт «Pianoбой» Дмитра Шурова та інші). За підрахунками гастрольної географії має у своїй скарбничці понад 26 країн.
МИСТЕЦЬКІ
«UKRAINE ASKS FOR HELP!»
Проєкт «Ukraine asks for help!» розпочато художницею, театрознавицею та методисткою Харківської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки ім. К. С. Станіславського Нікою Хворостенко з першого дня війни. На початку він був у форматі ілюстрацій до опису власних реакцій на події у нашій країні. Потім проєкт трансформувався в ілюстративний мотиваційний цикл. Кожного дня, починаючи з 24 лютого 2022 року створюється нова робота проєкту, станом на 10 червня 2022 року створено 107 зображень.
Технікою виконання була обрана авторська техніка художниці під назвою «вітражний живопис», в якій вона працює з 2017 року. Вперше широкому загалу Харкова цю техніку авторка презентувала під час участі у виставці «Мистецький Харків 20-х років ХХ століття» у Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва (відкриття виставки – 27 жовтня 2021 року), для якого Нікою було створено 15 асоціативних портретів важливих постатей української культури, серед яких Лесь Курбас, Анатоль Петрицький, Юрій Смолич, Іван Падалка, Остап Вишня, Майк Йогансен, Микола Хвильовий та багато інших. Про ці особистості Ніка Хворостенко також згадує на своїх лекціях у музично-театральній бібліотеці в рамках діяльності проєктів «Різнобарвна Україна» та «Мистецькі вечорниці».
Сама техніка являє собою мікс імітації вітражного зображення з живописним фоновим промальовком, що виконується вручну за допомогою графічного планшету. Тематикою ілюстрацій стають візуальні рефлексії через національні українські символи та знаки, серед яких – ляльки мотанки, українські прикраси (особливо – червоне намисто), особливості української флори та фауни, а також національна символіка гербу та прапору. Також важливою складовою є архітектура та зображення Харкова.
Роботи проєкту можно подивитися за посиланням.
Наша країна має в своїй історії багато талановитих людей. І про декого ми згадуємо частіше, одразу впізнаємо за навіть силуетом (як то струнка та тендітна Леся Українка чи відомі вусані-літератори Іван Франко та Тарас Шевченко). А от про інших так одразу і не згадаємо. Ми вирішили виправити цю несправедливість і започаткували свою серію митців нашої країни.
До проєкту увійдуть постаті літераторів, творчі особистості зі світу театру, кіно, відомі науковці-культурологи, художники, композитори та виконавці. Про ці імена ви мали змогу почути на лекціях в рамках проєкту «Різнобарвна Україна», діяльності клубу краєзнавства та крайового туризму «Слобожанське колесо», під час засідань книжкового клубу «Літературна скарбничка».
Ми віримо, що після перемоги ви знову завітаєте до нашої бібліотеки і почуєте ще багато цікавого про цих митців. Слідкуйте за матеріалами щоденнику заходів на нашому сайті та у соціальних мережах.
Ще один творчій проєкт, що розпочато Нікою Хворостенко як методистом і художницею під час війни. Проєкт-цикл «Писанкові витинанки» є окремим відгалуженням від практичних занять з витинанки та писанкарства у хобі-клубі «Створюючи красу». Як і Цей цикл спрямовано як на збереження традиції витинанки у воєнний час, так і на дослідження трактовок писанкових мотивів.
В режимі, як і у проєкті «Ukraine asks for help!» кожного дня, починаючи з 20 березня 2022 року (коли ця діяльність сформувалась у задум цілого циклу) створюється нова робота проєкту у форматі справжньої камерної класичної витинанки з теоретичним описом. Для більш повного висвітлення проєкту як серед широкого загалу так і майстрів витинанки було створено спеціальну сторінку у соціальній мережі Facebook. А після перемоги у бібліотеці ми зробимо виставку цього проєкту і ви зможете подивитись це наочно у виставкових формах біля концертної зали.
Також докладніше про створення та теоретичне обґрунтування кожної роботи в рамках проєкту ви зможете прочитати на сайті у щоденнику заходів.
РІЗНОБАРВНА УКРАЇНА
Проєкт існує з 2018 року. Його мета – популяризація українського мистецтва, створення привабливої атмосфери для пізнання і творчості. Через лекції, майстер- та шоу- класи відвідувачі глибоко вивчають техніки народного мистецтва, досягнення видатних особистостей, навчаються любити і поважати своє – від вишиванки та витинанки до Казимира Малевича і Ліни Костенко. Відвідувати заходи можуть особи будь-якого віку.
МИСТЕЦЬКІ ВЕЧОРНИЦІ З НІКОЮ ХВОРОСТЕНКО
2019 року було започатковано проєкт «Мистецькі вечорниці» (авторкою і незмінною ведучою є методист Ніка Хворостенко). В рамках проєкту проводяться заходи, що сприяють популяризації важливих персоналій зі сфери культури та мистецтв, що були біля витоків та сформували першоджерельні для багатьох напрямків положення. Також ведеться робота по промоції культурологічних наукових досліджень та розкривається аналітика сучасних мистецьких форм.
Окремим напрямком також виділено заходи, що в своїй основі мають тематичну орієнтованість за певними видами мистецтв, як то, до прикладу, захід «Натхнення морем», де подається огляд доробку всіх авторів, що були захоплені в море і океан (як художників, так і літераторів, митців театру та кіно, музикантів тощо).
Цільова аудиторія заходів: усі небайдужі до мистецтвознавчої та просвітницької тематики, студентство мистецьких Вищих навчальних закладів, хоча деякі заходи мають матеріал, що має цінність і для фахівців творчих професій та теоретиків мистецтв.
ТРАМПЛІН В МИСТЕЦТВО
Суть проєкту полягає у наданні бібліотекою творчій молоді можливості безоплатно показати себе і свої творчі досягнення невеликій кількості відвідувачів. Це трамплін до покликання, для того, щоб одарованій особистості рухатися далі, відкривати щось своє та вибрати свою головну справу життя і любити її всім своїм серцем. Спробувати свої сили можуть юні талановиті музиканти, маленькі артисти, ті, хто займаються образотворчим мистецтвом, вокалом та інші. Це виступи окремих виконавців, концерти гуртів, виставкові або театралізовані проекти. Для цього в бібліотеці є концертна та виставкова зали. Стати учасником проєкту може кожний. Для цього треба зателефонувати до бібліотеки: (057) 702-18-49, (057) 702-18-51 Щиро запрошуємо вас до себе!
ДИТЯЧІ ПРОЄКТИ
МУЗИЧНІ
НОВА ДИТЯЧА ФІЛАРМОНІЯ
Це експериментальний творчий проєкт від педагога віолончелі ДМШ №1 Вікторії Петренко, яка ставить перед собою мету популяризувати свій інструмент, виховати юних музикантів в атмосфері концертного музикування, тісно пов’язаного з поясненнями про історію, культуру і мистецтво. Тематичні музичні вечори для вихованців класу віолончелі є способом заглиблення у різні епохи, особистим виконавським досвідом. Для відвідувачів заходів Філармонії це завжди знайомство з талановитими дітьми та їх педагогом, з цікавими театралізованими програмами.
КУЛЬТУРНО-ОСВІТНИЦЬКІ
ОСТРІВ МИСТЕЦЬКИХ СКАРБІВ
Культурно-просвітницький проєкт діє з 2012 року і розрахований на молодших школярів. За допомогою проекту ми залучаємо їх до бібліотеки, розповідаємо про мистецтво, проводимо цікаві екскурсії та квести і вікторини. Тут і розповіді про музику, і історії про театр, декоративно-вжиткове мистецтво, тут і коротенькі майстер- чи шоу-класи. Звісно ж, малих дуже цікавлять пригоди у квестах та можливість отримати приз. Цим проектом широко користуються школи – і не тільки харківські, а й з районів, для яких це справжнє свято.
ЛІТО З БІБЛІОТЕКОЮ
Проєкт існує з 2010 року та має на меті захопити читанням та відвідинами бібліотек дітей, які перебувають у міських шкільних таборах. Шкільним установам пропонується щоденна програма або можливість замовити будь-яку лекцію за списком, та додати ігрову форму на вибір – квест, вікторину, шоу-клас. Залюбки запрошуємо вас до себе в гості. Буде дуже цікаво!
НА КРИЛАХ КАЗОК У СВІТ МИСТЕЦТВА
Проект «На крилах Казки у світ мистецтв» працює з 2013 року. Він створений для дітей молодшого шкільного віку і спрямований на залучення дітей у світ різних мистецтв – образотворчих, видовищних, музичних. Основою його є лекція «Казка в музиці», до якої увійшли найкращі шедеври музичного мистецтва, написані композиторами М. Лисенком, М. Глінкою, П. Чайковським, С. Прокоф’євим. Казковий сюжет – привід познайомитися з композитором, художниками та виконавцями, які створювали виставу. Пізніше ми знайомимо дітей з японським мистецтвом («Казки гори Фудзі»), дерев’яними ляльками Піноккіо та Буратіно («Код Коллоді»), образотворчим фантазіями М. Врубеля, М. Нарбута, О. Полєнової, В. Васнєцова та І. Білібіна, пропонуємо поговорити про героїв Г.-Х. Андерсена та зануритися в історії, які розповів дітям П.І. Чайковський у «Дитячому альбомі». Лекції цього проекту ми включаємо у програми відвідин бібліотеки на шкільних канікулах і не тільки.
ЩОРІЧНІ СВЯТА БІБЛІОТЕКИ
СВЯТО «ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ БІБЛІОТЕКИ»
Свято відбувається наприкінці вересня з метою популяризації бібліотеки, залучення нових читачів, ознайомлення користувачів з її роботою. Під час свята проводяться групові та індивідуальні екскурсії, захопливі лекції, читацькі конкурси, голосні читання, презентації та виставки та інші заходи.
СВЯТО «СЕРЕБРЯКОВСЬКЕ РІЗДВО З МИХАЙЛОМ КРАСИКОВИМ»
Свято проводиться наприкінці грудня, в межах краєзнавчого клуба «Слобожанське колесо» спільно з Неформальним товариством друзів З. Серебрякової та його керівником, відомим культурологом М.М. Красиковим. Під час свята проходять відеопокази цікавих матеріалів, пов’язаних з художницею, концертні виступи та підводяться підсумки року, нагороджуються найбільш активні учасники Неформального товариства.
СВЯТО «STANISLAVSKY NON STOP»
Захід відбувається 17 січня кожного року, в день народження великого режисера світового значення Костянтина Сергійовича Станіславського. Це освітній проект на допомогу молоді та студентам, які вивчають життя і творчість К.С. Станіславського, а також для популяризації його творчої спадщини. В програмі свята – лекції «Станіславський в Харкові», «К. Станіславський і А. Чехов», майстер-класи, перегляди нових видань, присвячених режисеру, розважальні заходи «Ворожіння за Станіславським» та «Читаємо Станіславського», екскурсії бібліотекою та постійною книжковою виставкою «Наш Станіславський».
СВЯТО ДИТЯЧОЇ МУЗИКИ МАРКА КАРМІНСЬКОГО «КРИШТАЛЕВИЙ ЯНГОЛ»
Відбувається з 1996 року у останню неділю січня і проходить за сприяння викладача Харківського національного університету мистецтв ім. І. Котляревського Ірини Матвіївни Кармінської з метою вшанування пам’яті композитора та популяризації його творів, більшість з яких зберігається у бібліотечному фонді рідкісних видань і рукописів. У концертах беруть участь учні і педагоги музичних шкіл та шкіл мистецтв. Щорічними учасниками свята є дитячі музичні школи №3 ім. М. Кармінського та №13 ім. М. Коляди. Кожного року до свята долучаються учасники з інших шкіл Харкова.
МІСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА «ВЕСНИ РАДОСТІ СВІТЛА»
Це спільний проєкт, який проводиться разом з Академією дизайну і мистецтв, організацією «Психокультура», школами образотворчого мистецтва з 1995 року. Керує проектом доцент Харківської академії дизайну і мистецтв Л.П. Горбатенко. У програмі – велика художня виставка, в якій беруть участь і юні художники, і дорослі, які взялися до малювання за покликом душі. Географія учасників фестивалю щорічно розширюється, а відколи з’явилася можливість створення відео-виставок, її учасниками стає все більше учасників з різних країн світу. В межах проекту відбуваються лекції та майстер-класи від відомих художників.